Allah Babəkin tutduğu yolda şəhidlik statusunu mübarək etsin!
- Babəklə aramızda yaş fərqi çox idi. Onun uşaqlığı gözümün qabağında keçib. Mən onun uşaqlığından danışmaq istəyərdim.
Babək sapsarı uşaq idi. Xarici uşaqlara bənzəyirdi. Onda Azərbaycan cizgiləri yox idi - qaraqaş, qaragöz deyildi. Ağ tənli, saman sarısına çalan saçları var idi. Yaşıl gözlü, göyçək uşaq idi. Uşaqlığı çox aktiv keçib. Nə vaxt baxırdıq, daşlıqların üzərində gəzərdi. Yıxılmaqdan dizləri, dirsəkləri, qolları çapıq-çapıq, yara-yara olardı. Çox dəcəl uşaq idi. Dəcəlliyi bir qırağa, həm də sakit uşaq idi. Kiməsə ilişməz, kiminsə xətrinə dəyməz, kiminləsə haqsız yerə dalaşmazdı. Həm də çox məsuliyyətli uşaq idi. Evin birinci uşağı olduğuna görə hara lazımdı, onu göndərərdilər. Getdiyi yerdən də boş qayıtmazdı. Özündən balaca bacı-qardaşı var idi. Onları da daim müdafiə edərdi. Görsəydi ki, qardaşı nadinclik eləyib, danlanır, onu tez həmin ab-havadan çıxarardı. İstəməzdi ki, qardaşına nəsə bir söz deyilsin.
Çox zəhmətkeş uşaq idi. Uşaqlığından heyvanlara marağı var idi, onlara qayğı göstərərdi. Heyvanlarla yaxşı rəftarı bacarırdı. Təsərrüfatcıl, zəhmətsevən, əməksevən idi. Çox gözəl riyazi qabiliyyəti var idi. Hesablama qabiliyyəti güclü idi. Mən hardasa Babəkin 6, 7, 8 yaşlarından danışıram. Böyüyəndən sonra da ali məktəbə qəbul oldu, oxudu, təhsil aldı.
Babək hərbiyə gedəndə mən şəxsən təəccüblənmədim. Eşidəndə, dedim ki, o uşağın yeri elə oradır… O uşaq onun üçün yaranmışdı…
Yolunu da özü seçdi və o yolda da şəhidlik zirvəsinə yüksəldi.
Babək təkcə bizim evdən getmədi, bütün eldən getdi.