Bazar günü günü, 22 fevral 2026
Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondu bəyanat yayıb
Bu gün Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondu Avropa Parlamentinin “Erməni girovların qanunsuz tutulması və qondarma məhkəmə prosesləri” adlı Qətnaməsinə dair bəyanat yayıb. Bəyanatda deyilir:
“Sülh və barışıq sahəsində 32 ildən artıq təcrübəyə malik olan Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondu (BAMF) Avropa Parlamenti tərəfindən Azərbaycana qarşı qəbul edilmiş bir sıra qətnamələri müşahidə etmişdir. Təəssüf ki, bu sənədlər mütəmadi olaraq qərəzli yanaşma sərgiləyərək bölgədəki real vəziyyəti adekvat şəkildə əks etdirməkdən uzaq olmuş, əksinə, parçalanmanı dərinləşdirərək sülhün möhkəmləndirilməsinə maneə yaratmışdır.
Azərbaycanda erməni vətəndaşlarının saxlanılması və məhkəmə proseslərinə dair son qətnamə də bölgədəki münaqişədən sonrakı ümumi konteksti nəzərə almayan qeyri-obyektiv yanaşmanın növbəti nümunəsidir. Bakı və İrəvan arasında sülh sazişi istiqamətində səylərin intensivləşdiyi bir dövrdə bu cür siyasi motivli qətnamələr dialoq mühitini zəiflədir, mövcud gərginliyi artırır və əldə edilmiş mühüm irəliləyişləri risk altına qoyur.
Bu qətnamə təkcə Azərbaycan Respublikasının suverenliyini və maraqlarını hədəfə almaqla kifayətlənmir, eyni zamanda regionda sülh və təhlükəsizlik mühitini pozaraq, son dövrlərdə sürətlənmiş sülh quruculuğu prosesinə mane olur. Bakı və İrəvan arasında sülh sazişi üzrə aparılan danışıqlar fonunda belə bir qətnamənin qəbulu, Avropa Parlamentinin bölgədə sülh və barışığa töhfə vermək əvəzinə, müəyyən siyasi məqsədlərə xidmət etdiyini göstərir.
Bundan əlavə, qətnamə münaqişədən zərər çəkmiş bütün icmaların yaşadığı çətinlikləri nəzərə almaq əvəzinə, keçmişdə də yol verilən səhvləri təkrarlayaraq dialoq və qarşılıqlı anlaşmanın təşviqinə mane olur. Ədalətli və davamlı sülh yalnız bütün maraqlı tərəflərin haqlı narahatlıqlarının nəzərə alındığı balanslı yanaşma ilə mümkündür.
BAMF vətəndaş cəmiyyətinin fəal üzvü kimi hesab edir ki, bu cür birtərəfli və sərt mövqelər bölgədə sabitliyə töhfə vermək əvəzinə, mövcud gərginliyi daha da artırır. Avropa Parlamentinin bu istiqamətdəki mövqeyi təkcə Azərbaycan dövlətinin təhlükəsizliyini təhdid etmir, həm də Cənubi Qafqazda davamlı sülhün təmin olunması prosesini çətinləşdirir.
Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondu (BAMF) beynəlxalq ictimaiyyəti və bütün aidiyyəti qurumları bölgədəki münaqişəni dərinləşdirmək əvəzinə, sülh quruculuğuna töhfə verən, balanslı və obyektiv yanaşmaları dəstəkləməyə çağırır. İrəliləməyin yolu qarşılıqlı hörmət, əməkdaşlıq və münaqişədən təsirlənmiş bütün icmalar üçün ədalət və sabitlik gətirən təşəbbüslərin dəstəklənməsindən keçir.”