Cümə günü, 20 fevral 2026
Məlum olduğu kimi, 2020-ci ildə Avropa Komissiyası bütün Ermənistan aviaşirkətlərini hava təhlükəsizliyi "qara siyahı"sına salıb. 2025-ci ilin payızında Avropa İttifaqı mövcud vəziyyəti qiymətləndirmək üçün yeni audit keçirib. 3 fevral 2026-cı ildə yekun mətbuat konfransında Ərazi İdarəetmə və İnfrastruktur naziri David Xudatyan Ermənistanın aviasiya sektorunun yeni pozuntuların aşkarlanması səbəbindən Avropa İttifaqının "qara siyahısı"nda qalacağını açıqlayıb.
Ermənistan Mülki Aviasiya Komitəsi bildirir ki, payız səfəri zamanı aşkar edilən çatışmazlıqlar 2020-ci ildə qeydə alınan çatışmazlıqları təkrarlamır və əsasən Komitənin uçuş əməliyyatları şöbəsi tərəfindən təyyarə operatorlarının nəzarəti və sertifikatlaşdırma funksiyalarının yerinə yetirilməsində müəyyən çatışmazlıqlarla əlaqədardır. Xüsusilə, müəyyən edilən çatışmazlıqlar Uyğunluq Monitorinqi Sisteminin natamam tətbiqindən irəli gəlir. Komitə bildirir ki, sistem bu yaxınlarda tətbiq olunub və yüksək keyfiyyətli işin inzibati mədəniyyətini inkişaf etdirmək üçün daha da təkmilləşdirilməlidir. Komitə bu çatışmazlıqları aradan qaldırmaq üçün qısa və uzunmüddətli tədbirləri əhatə edən yol xəritəsi hazırlayıb: "Komitə bu çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün fəaliyyət planı hazırlayıb və Aİ-yə təqdim edib. Komitə artıq bu çatışmazlıqların bəzilərini aradan qaldırıb, qalan çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün işlər davam edir və keyfiyyət təminatı sisteminin və inzibati mədəniyyətin təkmilləşdirilməsi, eləcə də nəsillərin müvafiq ardıcıllığının təmin edilməsi ilə bağlıdır". Aİ tərəfindən müəyyən edilmiş çatışmazlıqları aradan qaldırmaq üçün komitə hazırda aviasiya qanununu yenidən nəzərdən keçirir və bu qanun qəbul edildikdən sonra ikinci dərəcəli qanunvericiliyin qəbul edilməsini də nəzərdə tutacaq. Qeyd olunur ki, yeni tələblərin tətbiqi və onların sonrakı tətbiqi əlavə insan resursları tələb edir və buna görə də komitə heyətin genişləndirilməsi təklifi təqdim edib.
Komitə əlavə edir ki, təqdim olunan fəaliyyət planı və təklif olunan tədbirlər əvvəlcə Aİ tərəfindən təsdiqlənməli və ratifikasiya olunmalıdır. Ratifikasiyadan sonra Aİ növbəti qiymətləndirmə səfərinin tarixlərini müzakirə edəcək və təyin edəcək. Bir daha xatırladaq ki, 2020-ci ildə Avropa Komissiyası bütün Ermənistan aviaşirkətlərini hava təhlükəsizliyi "qara siyahısına" salıb. Bu, o demək idi ki, beynəlxalq aviasiya təhlükəsizliyi standartlarına uyğun gəlmədiyinə görə yerli aviasiya şirkətlərinə Aİ hava məkanında uçuşlar qadağan edilib. Ermənistan bu siyahıda Əfqanıstan, Anqola, Konqo, Nepal, Sudan və digər ölkələrlə yanaşı yer alırdı. 15 noyabr 2021-ci ildə Ermənistan və Aİ Ümumi Aviasiya Sazişi imzaladılar. Lakin, saziş yalnız Ermənistan milli qanunvericiliyini aviasiya təhlükəsizliyi, hava hərəkətinin idarə edilməsi, ətraf mühitin mühafizəsi, iqtisadi tənzimləmə və istehlakçıların hüquqlarının qorunması kimi sahələrdə Aİ standartlarına uyğunlaşdırmağa davam etdiyi təqdirdə tətbiq oluna bilər. 2025-ci ilin yanvar ayında Ərazi İdarəetmə və İnfrastruktur Nazirliyi bildirib ki, "qara siyahıya" salınma Ermənistan aviadaşıyıcıları üçün Aİ ölkələrinə uçuşlar həyata keçirməkdə müəyyən maneələr yaradıb. Lakin həll yolu olaraq, onlar digər aviaşirkətlərin təyyarələrindən istifadə edərək, onlarla icarə müqavilələri bağlamaqla uçuşlar həyata keçirə bilərlər.