"İlham Əliyev sülhdən məmnundur, çünki hazırkı şəraitdə istədiyi hər şeyi asanlıqla əldə edir”. Bunu Ermənistan parlamentinin “Hayastan” blokundan olan millət vəkili Artur Xaçatryan bildirib. Onun sözlərinə görə, İlham Əliyev məqsədlərini gizlətmir: “O dəfələrlə bildirib ki, əgər Ermənistan sülh istəyirsə, güzəştə getməlidir. Paşinyan bu yaxınlarda bildirib ki, 2024-cü ilin aprel-may aylarında Ermənistan dövlətçiliyini itirmək təhlükəsi ilə üzləşib. O, delimitasiyadan danışdı; məhz o zaman delimitasiya prosesi gedirdi. Sonra Paşinyan Kirantsa gedib yerli sakinlərə müharibə təhlükəsi barədə danışdı. Sərhəd Demarkasiyası və Delimitasiya Komissiyasına sorğular göndərdim, amma heç bir əsaslı cavab almadım. Baş nazirin müavini Mher Qriqoryandan Komissiyanın rəhbəri kimi nə etdiyini, Ermənistanın niyə Tavuşda güzəştə getdiyini, digər ərazilərdə qələbə vədlərinin heç vaxt yerinə yetirilmədiyini soruşdum, cavab olmadı”.
O xatırladıb ki, İlham Əliyev Paşinyana Konstitusiyanı dəyişdirmək tələblərinin qüvvədə qaldığını açıq şəkildə bildirib və həmçinin “Sülh kəsişməsi” layihəsini lağa qoyub: “Paşinyan 2001-ci ildə mövcud proseslərdən bəhs edərək, dəhlizin türklərə və amerikalılara təhvil verilməsi və pul qazanmaq ideyasını bəyan edib. Bu halda, dəhlizi idarə edəcək operatorun mənfəətinin 26%-dən danışırıq". O hesab edir ki, dəmir yolu heç olmasa Yerasxdan keçməsə, TRIPP layihəsi Ermənistanın blokdan çıxarılması problemini həll etməyəcək: "Dəmir yolunun tam blokdan çıxarılması üçün İcevan-Qazax və Gümrü-Qars dəmir yolu xətləri işlək vəziyyətdə olmalıdır. TRIPP, hazırkı formada, Ermənistanın heç bir problemini həll etmir. Bu, Paşinyan tərəfindən həyata keçirilən Türkiyə-Azərbaycan proqramıdır. Hakimiyyətdəkilər ABŞ ilə sənədləri imzalayanda blokdan çıxarma məsələsinin həll olunmadığını bilmirdilərmi? Bəzi ölkələrin bu yeni dəmir yolunun Rusiya tərəfindən idarə olunması perspektivindən bu qədər məmnun olmayacağını bilmirdilərmi? Paşinyan bəzi ölkələrin bu yanaşma ilə razılaşmadığını deyir. Bəs bunlar hansı ölkələrdir? Həm Azərbaycan, həm də Türkiyə Rusiya ilə normal dəmir yolu əlaqələri qurub. Bu halda, hansı ölkələr dəmir yolunun TRIPP layihəsinin bir hissəsi olaraq Rusiya tərəfindən idarə olunmasına qarşıdır?”
Xaçatryan TRIPP dəmir yolu hissəsinin Rusiyanın nəzarəti altında ola bilməyəcəyi barədə açıqlamanın Rusiyanın təsirini azaltmaq məqsədi daşıdığını bildirib. Millət vəkili bunun Sünikdəki mədən sənayesi, daha sonra isə Gümrüdəki 102-ci bazanın bağlanmasına gətirib çıxara biləcəyini istisna etmir. Parlament üzvü hökumətin siyasəti nəticəsində Ermənistanın supergüclərin toqquşması üçün bir arenaya çevrilə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib: "Belə bir siyasət Ermənistan ərazisində bizim üçün faciəvi nəticələrə səbəb ola biləcək münaqişəyə səbəb ola bilər. Hakimiyyət bütün regionun və dünyanın qaynadığı bir vaxtda macəraçı addımlarının nəticələrini nəzərə alıbmı? Eyni zamanda, onlar ölkə daxilində vəziyyəti qeyri-sabitləşdirirlər". Xaçatryan qeyd edib ki, Paşinyan müxalifətçi imicindən əl çəkə bilmir; o, ölkəni baş nazir kimi deyil, müxalifətçi, yalançı inqilabçı kimi idarə edir.