“Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan bu yaxınlarda verdiyi müsahibədə Ermənistanın mövqeyinin Rusiyanın maraqlarına zərər vurmadığını bəyan edib. Lakin biz İrəvanın Qərb ölkələri və müttəfiqləri ilə hərbi, siyasi və iqtisadi yaxınlaşmasını sürətləndirdiyini görürük”. Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin bunu TASS-a verdiyi müsahibədə bildirib.
Qeyd edə k ki, Nikol Paşinyan bir müddət əvvəl Ermənistan İctimai Televiziyasına verdiyi müsahibədə bunları bildirmişdi: "Rusiyanın maraqlarına zərər vurmaq bizim gündəmimizdə deyil, olmayıb və olmayacaq. Bu, mümkün deyil; heç kim bizi Rusiyaya qarşı hərəkətlər modelinə məcbur edə bilməyəcək". Ermənistan Nazirlər Kabinetinin rəhbəri qeyd edib ki, İrəvan həmişə öz maraqlarını rəhbər tutacaq. Qaluzin bildirib: "Biz erməni tərəfdaşlarımıza dəfələrlə demişik ki, Qərb üçün - və onlar bunu gizlətməyi dayandırıblar - Ermənistan Moskva ilə qarşıdurmada geosiyasi mübarizə alətidir". Onun sözlərinə görə, İrəvan Aİ-yə qoşulmağın Avrasiya İqtisadi Birliyinə üzvlüklə uyğunsuzluğu ilə bağlı Moskvanın fundamental qiymətləndirmələrindən xəbərdardır. Nazir müavini vurğulayıb ki, əgər İrəvan başqa bir inteqrasiya birliyinin tənzimləyici çərçivəsinə keçərsə, AİB-in norma və qaydalarına uyğunluğu təmin edə bilməyəcək və bu da müvafiq nəticələrə səbəb olacaq. Nazir müavini bildirib ki, respublikanın praqmatik yanaşmadan irəliləməsini gözləyirik: “Ermənistan iqtisadiyyatında yüksək artım tempi, aşağı inflyasiya, güclü milli valyuta, Ermənistan məhsulları üçün geniş bazar - bütün bunlar Rusiya ilə və Avrasiya İqtisadi Birliyi çərçivəsində əməkdaşlıqla təmin edilir".
Qaluzin qeyd edib ki, Rusiya Federasiyası əvvəlki kimi İrəvanın Cənubi Qafqazda Moskvanın təbii müttəfiqi olması və ikitərəfli əməkdaşlığın və ortaq Avrasiya strukturları çərçivəsində əlaqələndirilmiş işin Ermənistanın gələcək çiçəklənməsinin açarı olduğu fərziyyəsindən irəli gəlir. Rusiyalı diplomat həmçinin qeyd edib ki, KTMT Ermənistanın təşkilat daxilindəki öhdəliklərinə əməl etməsini təmin etmək üçün onun hərəkətlərini yaxından izləyir. Qaluzinin sözlərinə görə, KTMT daxilində əməkdaşlıq kontekstində Moskva üçün ən vacib şey, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin dəfələrlə vurğuladığı kimi, İrəvanın təşkilatın tamhüquqlu üzvü olaraq qalmasıdır: "Biz Ermənistanı müttəfiq əməkdaşlığından kənarda qoymuruq və onun təşkilat daxilində hazırlanmış bütün qərarlara qoşulmaq imkanını qoruyub saxlayırıq. Eyni zamanda, əlbəttə ki, tərəfdaşlarımızın Qərb ölkələri ilə münasibətlərindəki hərəkətlərini, o cümlədən KTMT öhdəliklərinə riayət etmələrini diqqətlə izləməyə davam edirik". Nikol Paşinyan ilk dəfə 2024-cü ilin fevral ayında Ermənistanın KTMT-dəki iştirakının dondurulduğunu elan etmişdi. O, həmçinin Ermənistanın KTMT-yə qayıtmasının getdikcə çətinləşdiyini, bəlkə də qeyri-mümkün olduğunu bildirmişdi. O, "geri dönüş nöqtəsi"nin qəbul edildiyini bildirmişdi. Bu açıqlamalara cavab olaraq Moskva dəfələrlə vurğulayıb ki, İrəvan bütün hüquq və öhdəlikləri ilə KTMT-nin tamhüquqlu üzvü olaraq qalır. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova əvvəllər Ermənistanın təşkilatdan çıxması ilə bağlı danışıqların heç bir hüquqi əsası olmadığını bildirmiş və bunu "söz balanslaşdırma aktı" kimi xarakterizə etmişdi.