Bazar ertəsi günü, 16 fevral 2026
Kilsə Paşinyanın nəslinin yeddi şəcərəsini lənətlədi - Qaregin həbs edilə bilər...
Ermənistan hakimiyyəti Avstriyadakı Erməni Apostol Kilsəsinin Yepiskoplar Şurasının iclasını pozub. Katolikos da daxil olmaqla, bəzi yüksək vəzifəli ruhanilərin onlara qarşı irəli sürülən cinayət ittihamları səbəbindən artıq ölkəni tərk etməsinə icazə verilmir. Buna cavab olaraq kilsə hökumətə lənət yağdırır.
Vəkil Ara Zöhrabyan bildirib ki, müvəkkili, Erməni Apostol Kilsəsinin rəhbəri II Qareginin Ermənistanı tərk etməsinə qadağa qoyulub: "Prokurorluq bütün ermənilərin katolikosuna qarşı Arman Saroyan ilə bağlı məhkəmə qərarının icrasına mane olmaq ittihamı ilə cinayət işi açıb. Bu, hakimiyyətin tarixən rüsvayçı hərəkətidir". Eçmiədzin cinayət işinin siyasi motivli olduğunu bildirib. Apostol Kilsəsi hesab edir ki, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan kilsəni özünə tabe etməyə çalışır. Bundan əlavə, II Qareginin kiçik qardaşı Erzasın idarə etdiyi Erməni Apostol Kilsəsinin Rus Yeparxiyasının ruhaniləri katolikosun əleyhdarlarını lənətləməyə çağırıblar. Yeparxiyanın bəyanatında bildirilir: “Ermənistan təqvimində bu gün milli utanc və ikrah gününə çevrilib. Bu gün sui-qəsd ruhu, bölünməyə meyl və antierməni meylləri ilə bizi mənfi şəkildə göstərənlərin hamısı yeddi nəsil boyu lənətlənməlidir”. Məlum olduğu kimi, Saroyan Erməni Apostol Kilsəsinə qarşı iddia qaldıraraq, katolikosun onu Masiatsotn yeparxiyasının rəhbəri vəzifəsindən azad etməsi barədə fərmanının etibarsız hesab edilməsini tələb edib. Məhkəmə şikayəti qəbul edib və Saroyanın ən azı məhkəmə prosesi bitənə qədər vəzifəsinə bərpa olunmasını əmr edib. II Qaregin bu tələbi yerinə yetirməyib. O, əvvəllər yepiskopun vəzifədən azad edilməsini vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə, vəzifələrini yerinə yetirməməsi və həmkarlarına təzyiq kimi izah etmişdi. Xüsusilə, Saroyan Nikol Paşinyanın katolikosa qarşı mübarizəsini dəstəkləyən 10 yüksək rütbəli kilsə iyerarxından biridir. O, katolikosun vəzifədən azad edilməsinə imkan verən Erməni Apostol Kilsəsinin nizamnaməsinin qəbul edilməsinə çağırır. Saroyanın vəzifədən alınması ilə II Qareginə qarşı cinayət işi arasında iki həftədən bir az çox vaxt keçib. Üstəlik, katolikos bu müddət ərzində məhkəmə qərarının icrasına mane olduğuna görə ölkədən çıxışına qadağa qoyulan kilsəninilk nümayəndəsi deyil. Eyni aqibət Erməni Apostol Kilsəsinin Ali Ruhani Şurasının yeddi üzvünün də başına gəlib.
Bu arada, vəkil Ara Qazaryanın sözlərinə görə, Ermənistanda məhkəmə qərarlarının icra edilməməsi normal haldır. İndiyə qədər məhkəmə rəsmilərinin müraciətləri illərlə heç bir nəticə vermədən baxılmaya bilərdi. Lakin Ermənistan Apostol Kilsəsi işə qarışdıqda, hüquq-mühafizə orqanları ildırım sürəti ilə cinayət işləri başlamağa başladılar. Buna görə də Qazaryan onların fəaliyyətini Paşinyanın kilsə əleyhinə kampaniyasının bir hissəsi hesab edir.
Baş nazir bunu gizlətmir. Cinayət işi ərəfəsində o bildirib ki, Erməni Apostol Kilsəsinin rəhbəri Avstriyada Yepiskoplar Şurasının keçirilməsinə qərar verib, çünki o, Eçmiədzinin və Katolikosluğun xəzinələrini respublikadan çıxarmağa ümid edir. Paşinyan bildirib: "Ermənistandan kənarda yepiskopların konfransının çağırılması təşəbbüsü Ermənistandan Erməni Apostol Kilsəsinin Katolikosluğunu çıxarmaq və müəyyən qüvvələrin əlində kukla Katolikosluğu gücləndirmək, ondan Ermənistana qarşı bir vasitə kimi istifadə etmək məqsədi daşıyır". Xatırladaq ki, şuranın əvvəlcə 10-12 dekabr tarixlərində Eçmiədzində keçirilməsi planlaşdırılırdı, lakin son anda II Qaregin tədbiri qeyri-müəyyən müddətə təxirə salmaq qərarına gəldi. O, bunun hakimiyyətin təxribatlarından yayınmaq istəyi ilə bağlı olduğunu bildirdi. Daha sonra tədbirin 16-19 fevral tarixlərində Avstriyada keçiriləcəyi elan edildi. Hökumətə sadiq media dərhal bu ölkəni qlobal casusluq yuvası adlandırdı və II Qaregin İrəvana qarşı daha bir sui-qəsddə şübhəli bilinirdi. Buna baxmayaraq, arxiyepiskop Haikazun Najaryan əmindir ki, Erməni Apostol Kilsəsinin ali rəhbərliyinin qurultayı yenə də keçiriləcək. Eçmiədzindəki Xarici Əlaqələr və Protokol Departamentinin direktoru arxiyepiskop Natan Ovannisyanın sözlərinə görə, katolikos olmadan bu, yepiskopların cari məsələləri müzakirə etmək üçün müntəzəm görüşü olacaq. O, həmçinin kilsənin xaricə köçmək planlarının olmadığını, lakin II Qareginin həbs oluna biləcəyini bildirib: "Görürəm ki, bu gün ölkəmizdə heç olmasa bir neçə nəfərin siyasi iradəsi olarsa, hər şey mümkündür". İttihamlara baxmayaraq, Paşinyan, ənənəyə uyğun olaraq, bazar günü səhərini kilsədə keçirib. Bu dəfə o, II Qareginin digər əleyhdarı Aram Asatryanın rəhbərlik etdiyi orta əsrlərə aid Ovannavank monastırını seçib.