İlham Əhmədov: “...Burada şəffaflıq yoxdur”
Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyindən (MÜTDA) bildirilib ki, ötən il keçirilmiş direktorların işə qəbulu üzrə müsabiqənin nəticələri elan edilib. Hazırda müsabiqədə uğur qazanmış namizədlərin direktor vəzifəsi vakant olan dövlət ümumi təhsil müəssisələrinə təyinatları yekunlaşmaq üzrədir. Bildirilib ki, ilkin nəticələrə əsasən, prosesin yekununda yüzə yaxın namizəd vakant vəzifələrə təyin ediləcəklər.
Qeyd edilib ki, müsahibə mərhələsində namizədlərin liderlik və strateji idarəetmə, pedaqoji və metodiki bacarıqları, ünsiyyət və qərarvermə qabiliyyətləri, eləcə də rəqəmsal və sosial kompetensiyaları müvafiq komissiyalar tərəfindən qiymətləndirilib.
"Bununla yanaşı, ötən ilin oktyabr-noyabr aylarında direktor vəzifəsi vakant olan 76 dövlət ümumi təhsil müəssisəsi üzrə müsabiqəyə start verilib. Ərizə qəbulu və emal prosesi, habelə daha öncə qiymətləndirmə nəticələri olmayan namizədlərin ixtisas üzrə biliklərinin yoxlanılması üzrə təşkil edilmiş imtahanlar artıq yekunlaşıb. Müsahibə mərhələsi növbəti həftə başlayacaq. Namizədlər qaydalara uyğun şəkildə ardıcıllıq əsasında müsahibə mərhələsinə dəvət ediləcəklər. Müsahibənin tarix və məkanı barədə məlumatlar namizədlərin şəxsi səhifələrinə göndəriləcək. Müsahibə nəticələrinin elanından sonra namizədlərin seçdikləri müvafiq vakant müəssisələrə təyinatı aparılacaq", - deyə qurumdan bildirilib.
Məktəb direktorlarının müsabiqə və müsahibəsi nə vaxt tam şəffaf olacaq? 100-ə yaxın məktəb direktoru təyin edilir, bu prosesi şəffaf saymaq olarmı?
Təhsil eksperti İlham Əhmədov baki-xeber.com-a “əgər yayda direktorlar müsahibədən keçib qışda, yəni 6 aydan sonra fəaliyyətə başlayırlarsa, demək burada şəffaflıq yoxdur. Çünki şəffaflıq olsaydı bir-iki həftə ərzində direktorların təyinatını apara bilərdilər. Necə ki, yayda müəllimlər üçün işə qəbulu üzrə imtahan (MİQ) keçirilir və imtahandan keçən müəllimlər qısa vaxt ərzində məktəblərdə işlə təmin edilir. Bunu direktorlar üçün də etmək olardı. Amma təəssüf ki, çox vaxt belə olmur”-deyə bildirdi.
İ.Əhmədovun sözlərinə görə, bu prosesin necə getdiyini sosial şəbəkələrdə müəllimlər, keçmiş məktəb direktorları kifayət qədər ətraflı yazırlar. “İndiki zamanda sirr qalmır, hamı bu təyinatlarda nəyin və necə həll edildiyini bilir. Bu barədə mətbuatda da çox məqalələr çıxıb. O cümlədən, bəzi RTİ-də olan ciddi neqativ faktlar barədə də kifayət qədər məlumatlar KİV-lərdə gedib. Yazılanlardan da belə görünür ki, şəffaflıq yoxdur, istədikləri adamları istədikləri yerlərə direktor təyin edirlər. Əksər hallarda da bu həmin məktəbin öz müəllimi olmur. Hansısa səbəbdən o məktəbin müəllimləri bəyənilmir, kollektivin tanımadığı birini kənardan gətirib direktor təyin edirlər. Sonra da, nə vaxtsa, bu məktəbin hansısa müəllimi “layiqli namizəd” olursa, onu da başqa bir məktəbə direktor göndərirlər.
Əslində, təhsildə kadr təyinatı, xüsusən də direktor təyinatı bu günün problemi deyil, son 25 ildə bu problem daim olub. Yəni, layiqli kadr təyinatı daim problemli olub. Sadəcə, indi sosial şəbəkələr belə neqativləri daha çox yayır. Yəni, direktor təyinatında şəffaflıq olmasa da, neqativlərin işıqlandırılmasında şəffaflıq var.
Məktəblərdə bəzi hallarda direktorlar müəllimləri sıxışdırır, çünki bəzən elə adamlar direktor təyin edilir ki, sonralar onların votsap qruplarındakı təhdidedici səsləri aləmə yayılır.
Son vaxtlar öz guya “layiqli namizəd” tapa bilmirlər, məktəbi kiməsə həvalə edirlər. “Təhsil Haqqında Qanun”da həvalə direktor anlayışı yoxdur. Bunu hardan icad ediblər? Faktiki olaraq bu məktəbi icarəyə vermək mənası daşıyır. Sabah da məktəbi “ipotekaya götürmək” praktikası yaranacaq deyəsən. Bunlar deyəsən təhsilimizdə "innovasiya"dır deyəsən.
Düşünürəm ki, məktəblərdə direktor təyini kollektivin rəyi və iştirakı ilə, elə o kollektivin özündən layiqli bir namizəd seçməklə təyin edilərsə, daha yaxşı olar. Yaxud, qabaqcıl, innovator və fəal müəllimlərdən birini direktor təyin etmək olar. Yəni, həm öz ixtisasını yaxşı bilsin, həm kollektivdə hörməti olsun, həm də kommersant yox, pedaqoji təfəfkkürlü insan olsun”-deyə İ.Əhmədov vurğuladı.