Bazar günü günü, 22 fevral 2026
“Bu beş şərt olmadan Ukraynada ədalətli sülh mümkün deyil” – Litva XİN bəyanat yaydı
Litvanın xarici işlər naziri Kestutis Budris deyib ki, uzunmüddətli və ədalətli sülhə nail olmaq üçün Ukraynaya təhlükəsizlik təminatları zəruridir və onlar beş elementi əhatə etməlidir. "European Pravda" xəbər verir ki, o, bunu Brüsseldə Aİ Xarici Əlaqələr Şurasının iclası başlamazdan əvvəl deyib.
Litva nazirinin sözlərinə görə, birinci element Euromoiz tərəfindən Ukraynaya uzunmüddətli və ardıcıl hərbi dəstəkdir – bu il biz ən azı 40 milyard avro dəstəyin ayrılmasından danışırıq.
"İkinci element ABŞ-ın dəstəyi ilə Ukraynadakı Avropa qoşunlarıdır", - deyə Budris vurğulayıb.
Üçüncü element isə sanksiyalar və dondurulmuş aktivlərinin müsadirəsi vasitəsilə Rusiyaya təzyiqlər davam etməlidir. "Dördüncü element məsuliyyət vasitəsilə ədalət olmalıdır. Təkcə hüquqi mənada məsuliyyət deyil, həm də təzminat olmaqla", - o deyə bildirib.
"Və nəhayət beşinci element Ukraynanın Aİ-yə sürətlə daxil olmasıdır. Biz 1 yanvar 2030-cu il tarixini birgə səylərlə əldə edə biləcəyimiz tarix kimi görürük", - deyə Litva Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbəri əlavə edib.
Bu arada EuroPravdanın mənbələri bildiriblər ki, martın 20-21-də Avropa Şurasının yekunları layihəsinin müzakirəsi zamanı Macarıstan nümayəndələri yenidən “Ukrayna” bölməsinin qısaldılmasında, onun mətnindən Ukraynaya hərbi dəstəyin davam etdirilməsinə və “güc mövqeyindən sülhə” işarələrin çıxarılmasında təkid ediblər. Xatırladaq ki, Macarıstanın baş naziri Viktor Orban Avropa Şurasının martın 6-da Ukraynaya dəstək üzrə fövqəladə iclasının yekunlarını imzalamaqdan imtina etmişdi, nəticədə mətn Avropa İttifaqının 27 dövlətindən 26-sı tərəfindən razılaşdırılmışdı.