Cümə axşamı günü, 19 fevral 2026
Separatçı ermənilərin Bakı məhkəməsində cinayət tarixi yazılır...
Qarabağ separatçılarının məhkəmə prosesi yekunlaşmaq üzrədir. Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, o cümlədən təcavüzkar müharibənin hazırlanması və aparılması, soyqırımı, müharibə qanunlarını və qaydalarını pozma, habelə terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə, onu zorla saxlama və digər çoxsaylı cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilən şəxslərin cinayət işləri üzrə açıq məhkəmə prosesinin baxış iclasları davam edir.
Ermənistan dövləti, o cümlədən sözügedən cinayətkar birlik tərəfindən aparılan təcavüzkar müharibənin gedişində törədilmiş çoxsaylı cinayət faktlarına dair cinayət işi üzrə 15 təqsirləndirilən şəxs ittiham edilir.
Kəndləri, şəhərləri yandırıb, dinc insanları qətlə yetiriblər
Bu müddət ərzində açıq görünür ki, onlar heç bir təzyiq altında olmayıblar. Halbuki, onlar işğal dönəmində insanlıq əleyhinə böyük cinayətlər törədiblər. Kəndləri, şəhərləri yandırıb, dinc insanları qətlə yetiriblər. Onların öz yaxınları ilə telefon əlaqəsi saxlamasına, məktublaşmasına şərait yaradılıb. Separatçıların saxlanma şəraiti ilə bağlı yayılan görüntülər bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan dövlət olaraq beynəlxalq hüquqdan irəli gələn prinsiplərə necə diqqətlə yanaşır. Bunu nəinki Azərbaycan, bütün dünya görür. Halbuki, separatçılar insanlıq əleyhinə cinayətlərdə, terrorçuluqda ittiham olunurlar. Separatçıların saxlanma şəraiti ilə bağlı erməni tərəfinin və onların havadarlarının yaydıqları qərəzli məlumatların heç biri indiyə qədər öz təsdiqini tapmayıb. Bunun özü Azərbaycanın beynəlxalq hüquqdan irəli gələn prinsiplərə necə diqqətlə yanaşdığını bir daha sübut edir.
Mühakimə olunan şəxslərin adi cinayətkarlar olmadığını kim bilmir?
Sözügedən məsələni “Bakı-Xəbər”ə şərh edən yazıçı-publisist, Beynəlxalq “Alaş” Ədəbiyyat mükafatı laureatı Əkbər Qoşalının fikrincə, Ermənistan silahlı qüvvələrinin öz havadarlarının güclü hərbi-siyasi dəstəyi ilə Qarabağı işğalda saxladığı, orada separatçı rejimin “hökm” sürdüyü qaranlıq illərdə baş vermiş dəhşətli müharibə cinayətlərini unutmamışıq: “Həmin canilərin, əliqanlı separatçı rejimin hazırda Bakıda istintaq altında saxlanılan əsas fiqurlarının məhkəmə prosesi yekunlaşmaq üzrədir. Bu prosesin getdiyi il də dərin rəmzi anlamlar daşıyır: “Konstitusiya və Suverenlik İli”, Zəfərin 5 illik yubiley ili! Bəli, bu proses cinayət işinin son mərhələsi olmaqla yanaşı, Azərbaycan dövlətinin hüquqi suverenliyinin, siyasi iradəsinin və beynəlxalq hüquqa sədaqətinin də apaçıq nümayişidir. Məhz buna görə də, proses qarşı tərəfin və havadarlarının güclü informasiya hücumları, təzyiq cəhdləri və siyasi manipulyasiyaları ilə müşayiət olunur. Ancaq faktlar emosiyanı, böhtanı və siyasi sifarişi ard-arda sıradan çıxarır, onlara öz cəfənciyyatlarını davam və inkişaf etdirməyə zaman tanımır.
Hüquqi gerçəklik nə deyir? Deyir ki, ittihamlar ağırmı?-ağır, münasibət isə qanunidir. Məhkəmədə mühakimə olunan şəxslərin adi cinayətkarlar olmadığını kim bilmir? Kim bilmir ki, o yaramazlar terrorçuluqda, insanlıq əleyhinə suçda, müharibə cinayətlərində, etnik təmizləmədə, dövlətin ərazi bütövlüyünə qarşı silahlı qiyamda ittiham olunur? Bəs ittiham olunmasınlarmı? Bəs şahid ifadələri ilə, çoxsaylı təkzibolunmaz faktlarla sübuta yetirilmiş bəlli cinayətlərə görə təpədən-dırnağa, ağızdan-vicdana tamamən çirkaba bulaşanlara “çox sağ olun”mu deməliydik?!. Özü də, bir dəfə deyil, iki dəfə deyil, dəfələrlə edilmiş cinayətlərə təsadüf, tendensiya-filan deyilə bilməz; düşmənin müharibə cinayətləri onlarçün xarakterik, “qanunauyğun” olub…
Bax, bu cinayətlərin hər biri beynəlxalq hüquqda “jus cogens”, yəni pozulması qadağan olunan fundamental normalar kateqoriyasına daxildir. Belə cinayətlərə görə amnistiya tətbiq edilmir, “siyasi motiv” bəhanəsi qəbul olunmur, üstəlik, “müharibə ortamı” əsaslandırma sayılmır”.