Cümə günü, 20 fevral 2026
Rusiya və Ermənistan hakimiyyəti Ermənistan dəmir yollarının gələcəyi ilə bağlı virtual mübahisəyə giriblər. İrəvan rusların investorları qorxutduğunu iddia edərək nəzarəti üçüncü tərəfə ötürməyi təklif edir. Digər tərəfdən, Moskva əmindir ki, onun iştirakı respublikaya fayda verəcək və idarəetmədə dəyişiklik fəlakətə səbəb ola bilər.
Məlumdur ki, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Rusiya hakimiyyətinə dəmir yolu konsessiyasını İrəvan və Moskva ilə dost münasibətləri olan bir ölkəyə satmağı təklif edir. O, bunun zəruriliyini Ermənistanın bəzi tərəfdaşlarının onun nəqliyyat əlaqələrindən istifadə etmək istəməməsi ilə izah edir, çünki onlar Rusiyanın nəzarəti altındadır. Paşinyan Rusiyanın onlarla münasibətləri çox gərgin olduğundan onları başqa cür inandıra bilmədiyini söyləyir. Baş nazir təəssüflə bildirir ki, nəticədə Ermənistan strateji mövqeyini və rəqabət üstünlüklərini itirir: “Məncə, həll yolu həm Ermənistan, həm də Rusiya ilə dost münasibətləri olan bir ölkənin sadəcə Moskvadan konsessiya idarəetmə hüquqlarını almasıdır... Məsələn, Qazaxıstan, BƏƏ, Qətər və ya hazırda ağlıma gəlməyən başqa bir ölkə bilmirəm. Amma həm Rusiya, həm də Ermənistanla isti münasibətləri olan ölkələr”. O, həmçinin vurğulayıb ki, Rusiya respublikanın cəlbediciliyini artırmaq üçün Ermənistanın sərhəd ərazilərinin infrastrukturunun inkişafına investisiya qoysa belə, bu, yenə də kifayət etməyəcək. Paşinyan əmindir ki, xarici tərəfdaşlar prinsipcə Ermənistan dəmir yollarından istifadə etməkdən imtina edəcəklər. Rusiya hakimiyyəti həmkarlarının bu ideyasından məmnun olmadığını açıq şəkildə bildirib. Xüsusilə, Moskva vurğulayır ki, bu, İrəvana zərər vermir və ya onun potensialını məhdudlaşdırmır, əksinə, onun infrastrukturunun inkişafına, ermənilər üçün çoxsaylı iş yerlərinin yaradılmasına və ümumiyyətlə, regional əlaqələrin qarşısının alınmasına böyük sərmayə qoyur. Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu qeyd edib: “Ermənistanda uzun müddətdir ki, ən çətin şərtlərdən uzaqda effektiv şəkildə fəaliyyət göstərən Rusiya dəmir yolu daşıyıcısını başqa bir şirkətin tam əvəz edə bilməsi ehtimalı azdır. Təxminən iyirmi il ərzində qurulan sistem bir gecədə çökə bilər. Təbii ki, heç bir dost ölkə buna görə məsuliyyət daşımayacaq. Ümid edirəm ki, Ermənistan rəhbərliyi vacib qərarlar qəbul edərkən yalnız vətəndaşlarının maraqlarından çıxış edəcək”. Şoyqunun sözlərinə görə, Moskva o vaxtdan bəri Ermənistan dəmir yollarına 30 milyard rubldan çox sərmayə qoyub. Lakin Rusiya Təhlükəsizlik Şurası katibinin və digər Moskva nümayəndələrinin açıqlamaları Paşinyanaşı inandıra bilmir. Rusiya hakimiyyəti ilə virtual mübahisəyə girən erməni mediası Ermənistan dəmir yollarının problemlərini sadalamağa başlayıblar: aşağı sürət (saatda 50 km-dən çox deyil), vaqon çatışmazlığı və köhnə modellərin istifadəsi, yüksək qiymətlər və sair. Onlar həmçinin xatırlatdılar ki, 2025-ci ilin sonuna qədər Rusiya Dəmir Yollarının borcları təxminən 4 trilyon rubl (50 milyard dollardan çox) təşkil edib və törəmə şirkətinin Ermənistandakı öhdəliklərini yerinə yetirməkdə fundamental olaraq aciz olduğuna işarə ediblər. MDB İnstitutunun Qafqaz şöbəsinin müdiri Vladimir Novikov bildirib: “Əslində, Paşinyan 2026-cı ilin əvvəllərində bildirmişdi ki, Rusiya ya Naxçıvan yaxınlığında və Türkiyə ilə sərhəd keçid məntəqəsində dəmir yolunun iki hissəsini öz hesabına təmir etməlidir, ya da Ermənistan Rusiya Dəmir Yollarını sıxışdırmağa başlayacaq. Ermənistan liderinin təəccübünə səbəb olan o idi ki, Moskva işə başlamağa razı oldu. Nəticədə, Paşinyan əvvəllər bəyan etdiyi mövqeyə baxmayaraq, təzyiq göstərməyə davam etmək məcburiyyətində qalır”. Ekspertin sözlərinə görə, Ermənistan hakimiyyəti hazırda Rusiyanın iri bizneslərini respublikadan çıxarır. Xüsusilə, "Ermənistan Elektrik Şəbəkələri" şirkəti artıq Ermənistan pasportuna malik rusiyalı iş adamı Samvel Karapetyandan alınıb. Hazırda “Cənubi Qafqaz Dəmir Yolu”nun taleyi və potensial olaraq “Rosatom”la əməkdaşlığın dayandırılması müzakirə olunur, çünki İrəvan modul nüvə elektrik stansiyasının tikintisi ilə bağlı ABŞ ilə əməkdaşlıq etməyi planlaşdırır. Bu, Ermənistan-Rusiya münasibətlərinin ümumi şəkildə pisləşməsinə səbəb ola bilər.